the best book writing service is here

Evliliğin ilk yıllarında bizi neler bekliyor?

Her değişim kişiler için bir adaptasyon süreci gerektirir. Bu sürece alışmak bazen sancılı olabilir.Evliliklerin ilk yılında olduğu gibi. Flört döneminde çok görülmek istenmeyen ya da çok görülmeyen gerçeklerle evlendikten sonra yüz yüze olunur.Yapılan araştırmalara göre boşanmaların çoğu ilk yılda gerçekleşir.Bu süreç hem kadınlar için hem erkekler için zorlayıcıdır. Çünkü;

Farklılıkları kabullenmek zordur.

Artık her zaman uyuduğunuz ve uyandığınız evde, geniş yatağınızda tek değilsinizdir. Bireysel davranışlarınıza kısıtlamalar getirmeniz gerekir, sizin yerinize sorumlulukları üstlenecek birileri yoktur etrafınızda, her gün “bu gün ne pişirsem” derdiniz başlamıştır. Soyadınız değişmiştir ve evliliğinizi simgeleyen alyanslarınız vardır artık. Canınız sıkıldığında, tartıştığınız zamanlarda gidebileceğiniz tek yer yine yeni evinizdir, en fazla “canım ben bugün gerginim biraz yalnız kalmak istiyorum” diyebilirsiniz o da eşiniz buna anlayış gösterirse… Artık ben değil biz olmuşsunuzdur. Bizim evimiz, bizim paramız, bizim çocuklar… Bir bakmışsınız ki kendinizi maç izlerken, magazin programı izlerken yakalamışsınız… Anne-baba sayınız ikiye çıkmış ama buna rağmen benim ailem senin ailen kavramlarıyla karşılaşıyorsunuzdur…

En sık yaşanan problemler iş bölümü-roller, para sorunları ve geçmişin gölgesinde yaşamaktır.

Maddiyat çiftler arasında anlaşmaya varılmaz ise ciddi problemlere yol açmaktadır ve hassas bir konudur. Eğer bütçe planlaması yapılmamış ise, faturalar, kredi kartı ödemeleri , mutfak masrafları paylaşılmamış ise, hala “benim param” kavramı var ise eşiniz sadece sizin maddi kaynağınız olur ve bir süre sonra tükenmişlik duygusuyla sorunlar yaşanmaya başlanır.

Bu sorunların yaşanmaması için aylık bütçe planlamasının yapılması, ve harcamaların her iki tarafa da eşit dağıtılması bu problemi ortadan kaldıracaktır.

İş bölümü ve roller

Artık ortalığa attığınız çorapları anneniz toplamıyor olacak, sadece kendi karnınızı doyurmak olmayacak amacınız, ütüler sadece sizin gömlekleriniz ya da eteklerinizden oluşmayacak… Aile ekonomisine katkıyı sadece bir kişi sağlamayacak. En önemlisi bunları yapmak sadece bir kişinin görevi olmayacak. Eşiniz size bakım vermekle zorunlu, sizin anneniz ya da babanızın rolünü üstlenen bir kişi olarak girmeyecek hayatınıza… Artık “biz” olunduğuna göre roller de baştan belirleniyor olmalı.

Bunun için sözlü ya da yazılı bir anlaşma yapılmalı. Ortak paylaşımların görev dağılımı da ortak yapılmalı.Roller netleştirilmeli ve amaç birbirine yardımcı olmak olmalı.

Geçmişin Gölgesi

Artık sorumluluklarınız sadece kendinizden ibaret değil. Canınızın eve gitmek istemediği akşamlarda “ben bugün arkadaşlarda kalıyorum anne” diyebileceğiniz bir ortamda değilsiniz. Eskiden olduğu gibi boş vakitlerinizi pc başında ya da futbol maçı izleyerek doldurabileceğiniz bir ortam da değil. Canınız istediğinizde evde pijama partisi de yapamazsınız artık.

Bu sebeple “evlendikten sonra çok değiştin sen” sözlerine aldırmayınız. Evlilik yeni bir hayat ve siz de yeni hayatınıza adapte olabilmek adına geçmişin gölgesinden kurtulup bireysel davranışlardan uzak durmalısınız.

Kategoriler: blog

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir