the best book writing service is here

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Nedir?

Çiftler arasında cinsel ilişki problemi yoktur, cinsel uyum problemi vardır. Birçok çiftin; zamansızlıktan, enerji kaybından, organik kökenli rahatsızlık vb. sebeplerden dolayı “düzenli ve uyumlu” birliktelik yaşayamadıkları bir dönem olabilir. Eğer bu süreç, çiftlerin rutini haline gelmişse ve çiftlerden biri ya da her ikisi bu durumdan rahatsızsa bu konuda yardım alma zamanı da gelmiş demektir. Cinsel terapi, bu gibi durumlarda, bireylerin cinsel yaşamlarında var olan sorunlarının, duygusal ve davranışsal açıdan çözümüne odaklanır.

Cinselliğin üzerinde çok konuşulmayan bir konu olması hatta “ayıp” ve “yasaklarla” sınırlandırılması nedeniyle kişiler eksik ya da yanlış bilgilerle cinsel terapi hakkında olumsuz düşüncelere sahip olabiliyor. Oysa cinsel yaşam için destek almanın, herhangi bir sağlık problemi için destek almaktan hiçbir farkı yoktur.

Cinsel Terapide Neler Yapılır?

Cinsel terapist, öncelikli olarak başvuru sebebi olan sorunun öyküsünü alır ve bu sorunun kökeninin psikolojik mi fiziksel mi olduğu noktasında emin olur. Bu aşamadan sonra ise terapi hedeflerini, çift ile birlikte belirler.

Çift ile, problem olarak getirilen konu üzerine, soruna nelerin sebep olabileceği (partnerler arasındaki uyum, ilişki problemleri, kültür özellikleri, fiziksel problemler), bölgelerin anatomisi ve fizyolojisi, yanlış ya da eksik bilinen bilgiler ve cinsellik kavramları konuşulur. Çifte, hayatlarını zenginleştirecek, kendi cinsel yaşamlarını doyuma ulaştıracak, evde uygulanacak “aşk oyunları” egzersizleri verilir.

Sonuca Kısa Sürede Ulaşılır mı?

Cinsel terapide başarı oranı genellikle yüksek olmakla birlikte, başarı oranı ve seansların uzunluğu ya da kısalığı çiftin ihtiyacına ve duruma göre değişkenlik gösterir. Örneğin; vajinismus veya disparoni (ağrılı cinsel birleşme), terapi süresi ve sonuç açısından en yüz güldürücü sorundur. Ancak, çiftlerin cinsel ilişki problemi olarak başvurduğu problemler bazen ilişki problemi kaynaklı olabiliyor. Bu süreçte ise önce ilişkiyi çalışmak ve daha sonra cinsel terapiye odaklanmak gerekiyor. Terapide iki ayrı konunun çalışılması da terapi sürecini biraz daha uzatabiliyor.

Çalışma Alanları

  • Cinsel İsteksizlik
  • Cinsel Soğukluk
  • Cinsel Tiksinti Bozukluğu
  • Vajinismus
  • Ağrılı Cinsel ilişki
  • Erken – Geç Boşalma
  • Sertleşme Bozukluğu
  • Orgazm Sorunları
  • Cinsel Kimlik Bozuklukları

Seks – Mastürbasyon Bağımlılığı

Kategoriler: Uncategorized

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir